شنبه 11 آذر 1391آدرس : کرج میدان آزادگان بلوار 45 متری کاج (بسیج) جنب بانک تجارت ساختمان معاونت بهداشتیِ دانشگاه علوم پزشکی البرز
 ساعت کار اداری:

روزهای تعطیل : پنج شنبه وجمعه


شماره تلفن های معاونت بهداشتی(مشاهده)


شماره تلفن گویا : 32548376 -026


شماره فاکس : 32543300 - 026


معرفی

استان البرز سی و یکمین استانایران است. در جلسه ی هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی، لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 1389/۴/7استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی،کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شدهاست. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و با جمعیتی بالغ بر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر، پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز محسوب میگردد. همچنین آقای محمود احمدینژاد رئیسجمهور در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامهای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسه علنی دوم تیر۱۳۸۹به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد. نام این استان جدید هم ازرشته کوههای البرز گرفته شده است که بخش مهمی از آن از شمال این استان میگذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور۱۳۸۹با حضور وزیرمحترم کشور، استانداری البرز رسما شروع به فعالیت نمود، اما شروع فعالیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانیِ البرز به همراه سایر معاونت ها به اردیبهشت ماه سال 1389 بر می گردد.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز ضمن برنامه ریزی، سازماندهی ، پایش ونظارت وگزارش گیری وجمع آوری اطلاعات واحدهای تحت پوشش درچهارچوب قوانین،دستورالعملها وبرنامه های وزارتی،مانندپل ارتباطی میان واحدهای تابعه و وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی عمل می نماید.برای تحقق اهداف فوق الذکر معاونت بهداشتی ازمدیریت ها وگروه ها و واحدهای مختلفی تشکیل شده که هریک برمبحث ویژه ای درامرسلامت نظارت دارند.

بیانیه رسالت

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی البرز بمنظور ارائه خدمات بهداشتی، درمانی درچارچوب مراقبت های اولیه بهداشتی به جمعیت بیش از دومیلیون نفری تحت پوشش خود در استان البرز شامل شهرستان های کرج،فردیس، ساوجبلاغ، نظرآباد،طالقان واشتهارد ایجاد شده است. این معاونت تلاش می کند براساس سیاستهای کلی کشور ،برنامه پنجم توسعه،چشم انداز بهداشت و درمان کشور در افق 1404 برنامه تحول بهداشت و همچنین با استناد به خط مشی هاو دستورالعمل های وزارت متبوع، با حمایت از بخش خصوصی و با فراهم نمودن زمینه دسترسی برابر و عادلانه به خدمات،موجبات ارتقای سطح سلامت و رضایتمندی جمعیت تحت پوشش رافراهم نموده، محیطی ایمن و سالم برای ایشان بوجود آورد.
اهداف این معاونت افزایش  دسترسی عادلانه مردم به خدمات، نظام سطح بندی خدمات و سیستم ارجاع، کاهش بار بیماریها، سلامت خانواده،افزایش امید به زندگی سالم و با کیفیت ،کاهش مرگ و میر وپاسخگوئی به بخشی از نیاز های فوری و حوادث غیر مترقبه می باشد .
با این اعتقاد که سلامتی عطیه ای از سوی خداوند، و حق همه انسانهاست، سعی خواهیم کرد  باهماهنگی های درون وبرون بخشی، نظارت، کنترل، ارزشیابی، انجام مطالعات کاربردی و جلب مشارکت مردمی ، رعایت اصل بهره وری و استفاده بهینه از تمامی امکانات و منابع و فن آوری های نوین ،سطح خدمات بهداشتی درمانی راارتقاء دهیم.
 باور داریم نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه سازمان است بنابر این توانمند سازی کارکنان را یک ضرورت می دانیم تا با استفاده از توانمندی نیروهای متعهد و کارآمد، زمینه های مشارکت، کارگروهی و نو آوری رافراهم آوریم . در این راستا پرداخت عادلانه مزایا و پاداش به کارکنان مبتنی بر شایسته سالاری را برای تقویت انگیزة آنان لازم می دانیم.

بیانیه ماموریت ها

§        ارائه خدمات و انجام مراقبت های بهداشتی
§        توسعه مشارکت فعال جامعه در حفظ و ارتقای سطح سلامت
§        کاهش عوامل تهدید کننده سلامت
§        بهبود شاخص های بهداشتی


واحدهای ارائه خدمت:

خدمات معاونت بهداشتی از طریق واحدهای زیر ارائه می گردد :
برنامه های تحول سلامت در معاونت بهداشتی البرز
1-    تقویت برنامه تحول خدمات مراقبت ها اولیه در روستاها و شهر های زیر 20 هزار نفر :
*       تکمیل ، تعمیر ، تجهیز و بهبود استاندارد مراکز بهداشتی درمانی روستائی و خانه های بهداشت و مراکز سلامت جامعه در شهر های زیر 20 هزار نفر و تکمیل خدمات بهداشتی بر اساس گروه های سنی
*       تامین داروهای اساسی و مکمل های داروئی برای این مناطق
*       تکمیل پوشش خدمات دهان ودندن در مناطق روستائی
2-   تعمیم و تکمیل برنامه ارائه خدمات مراقبت های اولیه از جمعیت حاشیه نشین و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر به جمعیت کل استان
*       خدمات تشخیصی و شناسایی زود هنگام عوامل خطر و بیماری ها
*       خدمات ارزیابی ، تشخیص و شروع درمان بیماری های مزمن و بیماری های شایع و فصلی
*       خدمات مراقبت گروه های سنی شامل نوزادان ، مادران ، کودکان ، نوجوانان ، جوانان ،‌سالمندان و میانسالان
*       خدمات مشاوره و مراقبت روانشناختی از جمعیت تحت پوشش
*       خدمات مشاوره و مراقبت از تغذیه سالم
خدمات حفظ و ارتقا نظام مدیریت بیماری های واگیر
3- عملیاتی کردن برنامه خودمراقبتی در استان
*       اجرای برنامه خود مراقبتی به صورت فردی ، سیستمیک و اجتماعی در استان
*       اجرای برنامه خود مراقبتی در مدارس استان
*       راه اندازی پورتال خودمراقبتی استان
4-   برنامه تحول بهداشت عمومی در نظام سلامت با محوریت بهداشت محیط
*       اجرای قانون جامع کنترل دخانیات
*       ارتقا سطح کیفی نظارت های اماکن تحت پوشش از طریق  اجرای بازرسی های هدفمند ، تکمیل اطلاعات سامانه جامع بازرسی ، اجرای طرح جامع خود اظهاری و خود کنترلی صنوف از طریق  فعال سازی بخش خصوصی
*       اجرای طرح ملی سنجش گاز رادن در منازل سطح استان البرز
*       تدوین بسته خدمتی زندانها و افزایش ارائه خدمات بهداشتی در زندانها
*       ایجاد زیر ساخت مدیریت بهداشت هوا از طریق و مستند سازی اثرات آلاینده های هوا بر سلامت
*       ارتقا سطح کیفی نان های سنتی
*       ارتقا کیفی آب شرب از طریق اجرایبرنامه ایمنی آب در شهر کرج
*       اجرای طرح تشدید بازرسی بهداشت حرفه ای
*       ارتقا سطح سلامت رانندگان حرفه ای با همکاری بخش خصوصی
5-   برنامه تحول بهداشت دهان ودندان
*       طرح تحول سلامت دهان ودندان دانش آموزان ابتدایی از طریق اجرای طرح وارنیش فلوراید تراپی دانش آموزان، راه اندازی پایگاههای سلامت دهان ودندان دانش آموزی وتشکیل پرونده الکترونیکی دهان ودندان دانش آموزان
*       طرح فعال سازی واحدهای دندانپزشکی شبکه های بهداشتی درمانی
6-   برنامه تقویت و نهادینه سازی همکاری بین بخشی در سطح ملی ، استانی ، و شهرستانی

v    تشکیلات و ساختار معاونت بهداشتی(مشاهده)


پنجشنبه 6 تير 1398   11:12:44
نظر شما در رابطه با مطالب ارائه شده در پورتال معاونت چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف


بيشتر

تصویر ها