پنجشنبه 5 بهمن 1391

برنامه ملی کنترل بیماری سل :

 بخشنامه ادغام برنامه کنترل و مراقبت سل در نظام شبکه در سال 1369 از سوی اداره کل مبارزه با بیماری های وزارت بهداشت ودرمان وآموزش پزشکی به کلیه دانشگاهها ابلاغ گردید و در سال 1375 راهبرد DOTS جهت مبارزه موثر یا بیماری سل اعلام گردید .متعاقب اعلام این دستورالعمل ها ، کلیه مراکز بهداشتی درمانی در سطوح مختلف موظف به اجرای برنامه گردیدند.

 بیماری سل چیست ؟

 بیماری سل یک بیماری باکتریال است که در آن یک یا چند ارگان بدن بیمار شده وابتلای خود را با بروز علائم و نشانه های بالینی متظاهر می کنند ؛ که این امر به دلیل آن است که باسیل های سل موجود در بدن شروع به تکثیر نموده و تعدادشان به حدی می رسد که بر دفاع بدن غلبه می کند.

 درچه مواردی باید به بیماری سل شک کرد ؟

 شایع ترین علامت ابتلا به بیماری سل ریوی سرفه مزمن به مدت دو هفته یا بیشتراست که معمولا همراه خلط نیزمی باشد و ممکن است با سایر علائم تنفسی ( مثل تنگی نفس، درد قفسه سینه یا پشت و خلط خونی ) و یا علائم عمومی ومشترک همراه باشد.

 علائم عمومی ومشترک در بیماری سل عبارتند از : تب ، کاهش وزن ، کاهش اشتها ،بی حالی ، تعریق شبانه ، خستگی زود رس و ضعف عمومی .

 افرادی که علائم فوق را داشته باشند ، به مراکز بهداشتی درمانی شهری وروستایی ویا خانه های بهداشت مراجعه نموده واز امکانات تشخیصی و درمانی رایگان بهره مندخواهند شد .

 تشخیص و درمان بیماری فقط با مراجعه افراد به یکی ازمراکز بهداشتی درمانی) نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی به محل کار یا زندگی ) رایگان خواهد بود .

 سایر اطلاعات آموزشی را می توانید در لینکهای مربوطه دنبال نمایید .

 
پنجشنبه 6 تير 1398   10:52:46
نظر شما در رابطه با مطالب ارائه شده در پورتال معاونت چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف


بيشتر

تصویر ها